
Nie podlega dyskusji istota local content w zakresie budowania krajowej gospodarki. Czy jest na to finansowanie i jakie jest jego znacznie? Omówienie roli partnerstw międzysektorowych, takich jak współpraca między lokalnymi władzami, sektorem prywatnym i społecznością, w celu wspierania rozwoju gospodarki wodorowej na lokalnym poziomie oraz przedstawienie najlepszych praktyk i wyzwań związanych z budową infrastruktury wodorowej na poziomie lokalnym, w tym stacji tankowania, magazynów wodoru oraz sieci dystrybucyjnych.
W panelu zostaną omówione wyzwania, problemy oraz bariery techniczne i regulacyjne, które pojawiły się podczas realizacji projektu wodorowego w Gaju Oławskim. Dyskusja dotycząca tego projektu stanowi ważne forum do omówienia kwestii, które wpływają na rozwój technologii wodorowych w kraju. Poprzez otwarty dialog i współpracę między interesariuszami, można dążyć do skutecznej realizacji projektów wodorowych, uwzględniając zmieniającą się rzeczywistość i dostosowując się do założeń projektowych.
Panel poświęcony kluczowym aspektom związanym z budową kompetencji, edukacją i transferem wiedzy w obszarze gospodarki wodorowej. W trakcie dyskusji omówione zostaną strategie, inicjatywy oraz programy mające na celu rozwój odpowiednich umiejętności i wiedzy wśród pracowników, naukowców i społeczności związanych z sektorem wodorowym, w rezultacie skutecznie wspierające rozwój gospodarki wodorowej i przyspieszające proces jej implementacji.
Dyskusja skoncentruje się na różnych aspektach certyfikacji i standaryzacji, włączając w to aspekty techniczne, środowiskowe, bezpieczeństwo oraz elementy zrównoważonego rozowju. Omówione zostaną również wyzwania związane z tworzeniem jednolitych standardów na poziomie międzynarodowym, a także sposoby budowania zaufania konsumentów i użytkowników wodoru poprzez gwarantowanie wysokiej jakości.
Wieczorny networking to doskonała możliwość nawiązania cennych relacji biznesowych oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w nieformalnej atmosferze. Tego wieczoru spotkają się przedstawiciele sektora energetycznego, instytucji rządowych oraz naukowcy, tworząc unikalne środowisko do wymiany pomysłów na temat przyszłości energetyki wodorowej.
Dress code: business casual
Energetyka jądrowa, będąca źródłem energii o niskiej emisji, może stanowić ważny czynnik w przyszłej produkcji wodoru. Panel zapewni platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także do identyfikacji potencjalnych korzyści, wyzwań i rozwiązań związanych z wykorzystaniem energetyki jądrowej do produkcji wodoru. Będzie to okazja do rozważenia różnych scenariuszy i strategii, które mogą przyczynić się do zrównoważonej i efektywnej produkcji wodoru w kontekście energetyki jądrowej.
Innowacyjne rozwiązania technologiczne, regulacje oraz najlepsze praktyki dotyczące bezpiecznego i efektywnego przechowywania wodoru w magazynach. Podczas panelu zostaną poruszone kluczowe kwestie, takie jak bezpieczeństwo czy skalowalność tych rozwiązań.
Prezentacja technologii i projektów związanych z produkcją wodoru z udziałem sektora offshore wind - wykorzystujących energię wiatru do elektrolizy wody, jak również potencjału dla dalszego rozwoju tej technologii. Zastosowania wodoru w sektorze offshore: Przedstawienie konkretnych przykładów zastosowań wodoru w sektorze offshore, takich jak zasilanie platform wiertniczych, statków, urządzeń pomiarowych czy rozwiązań związanych z eksploatacją morskich farm wiatrowych.
Poruszenie kwestii infrastruktury oraz logistyki związanej z transportem i dystrybucją wodoru pochodzącego z morskich farm wiatrowych do odbiorców końcowych, w tym rozwój systemów magazynowania, tankowania i sieci dystrybucyjnych. Aspekty ekonomiczne oraz zrównoważone rozwiązania wynikające z integracji wodoru i energii wiatru na morzu oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju gospodarczego w tym sektorze.
Podczas tego panelu eksperci, przedstawiciele portów, operatorzy terminali oraz decydenci omówią różnorodne aspekty związane z implementacją hubów wodorowych w obszarze portów morskich - związane m.in. z redukcją emisji, efektywnością energetyczną i zastosowań wodoru w różnych sektorach portowych. Poruszona zostanie kwestia infrastruktury krytycznej.
- ODBYWA SIĘ NA SALI AUDYTORYJNEJ -
Dyskusja skoncentruje się na roli i potencjale wodoru jako środka do osiągniecia celów IMO w sektorze transoprtu morskiego. Paneliści poruszą problematykę projektową, stoczniową a także eksploatacji pierwszych jednostek wodorowych.
Prezentacja polskich producentów i ich nowatorskich produktów, technologii oraz patentów związanych z szeroko pojętą gospodarką wodorową. Przedstawienie perspektyw rozwoju i współpracy w obszarze innowacyjnych rozwiązań.
Poruszone zostaną tematy takie jak rozwój infrastruktury tankowania wodoru, efektywność energetyczna pojazdów wodorowych, skalowalność technologii oraz wyzwania związane z wdrażaniem paliw wodorowych na szeroką skalę. Celem panelu jest promowanie dyskusji na temat potencjału wodoru jako alternatywnego paliwa dla transportu ciężkiego i osobowego, identyfikacja najlepszych praktyk oraz wyzwań technologicznych, infrastrukturalnych i ekonomicznych.
Panel poświęcony kolei wodorowej - rewolucyjnemu rozwiązaniu w dziedzinie transportu zbiorowego. Podczas panelu eksperci omówią najnowsze innowacje i technologie związane z tym sektorem, skupiając się na dwóch kluczowych obszarach: pomiarach i zaworach. Tematyka pomiarów w tym kontekście jest niezwykle istotna, ponieważ precyzyjne pomiary parametrów takich jak poziom wodoru, ciśnienie, temperatura czy wydajność są niezbędne do zapewnienia bezpiecznego i efektywnego działania systemu. Eksperci skupią się na technologiach pomiarowych, czujnikach i systemach monitorowania, które umożliwiają ścisłą kontrolę i optymalizację procesów.
Infrastruktura wodorowa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu skutecznej produkcji, dystrybucji i wykorzystania wodoru jako czystego źródła energii. W dobie rozwoju projektów PtX czy morskich farm wiatrowych i produkcji wodoru na morzu, będzie stanowić punkt krytyczny w aspekcie zapewnienia możliwości realizacji celów dekarbonizacyjnych.
Wieczorny networking to doskonała możliwość nawiązania cennych relacji biznesowych oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w nieformalnej atmosferze. Tego wieczoru spotkają się przedstawiciele sektora energetycznego, instytucji rządowych oraz naukowcy, tworząc unikalne środowisko do wymiany pomysłów na temat przyszłości energetyki wodorowej.
Dress code: business casual
- ODBYWA SIĘ NA SALI AUDYTORYJNEJ -
Żadna transformacja, wdrożenie nowej technologii, szczególnie w dobie dynamicznej dekarbonizacji nie może obejść się bez wsparcia finansowego oraz udziału konsultantów prowadzących. O korzyściach oraz otoczeniu rynkowym towarzyszącym „zielonej” transformacji i wdrożenia zielonego wodoru w gospodarce wiele ostatnio się mówi – a jak to wygląda od strony ekspertów, jak to wygląda w praktyce?
Bezpieczny wodór z zakresu inżynierii bezpieczeństwa technologii wodorowych
„Strategia bezpieczeństwa technologii wodorowych – Mapa wartości i ryzyka” (dr inż. Kamil Kulesza)
„Bezpieczna eksploatacja wodoru - rozproszenie informacyjne i wyścig technologii w przemyśle” (Katarzyna Więckiewicz-Dominiczak)
„Stan i perspektywy rozwoju wodoru w perspektywie interesariuszy gospodarki wodorowej” (Joanna Grudowska)
„Strategia bezpieczeństwa technologii wodorowych – Rekomendacje” (dr inż. Kamil Kulesza)
Bezpieczny wodór: analiza wyników badań społeczno-komunikacyjnych
„Prognozy i ryzyka wdrażania Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 roku – badania delfickie z ekspertami” (dr Katarzyna Iwińska, Joanna Grudowska)
„Co ludzie powiedzą? – prezentacja ogólnopolskich badań społecznych nt percepcji wodoru” – dr Katarzyna Iwińska
„Analiza dyskursu medialnego – wodór w prasie i telewizji” - dr Marek Troszyński
„Dyskurs ekspercki i emocje w internecie wokół wodoru w Polsce” – Andrzej Meler
Mając na uwadze otoczenie strategiczne i gospodarcze związane z wodorem i jego rolą w transformacji energetycznej, Łukasiewicz-ORGMASZ przedstawia wyniki interdyscyplinarnego projektu „Strategia bezpieczeństwa technologii wodorowych dla Polski na lata 2022-2030", MEiN, NdS 545480/ 2022/2022). Wyniki obejmują aspekty związane z inżynierią bezpieczeństwa jak i kwestie społeczno - komunikacyjne. Projekt jest realizowany przez Łukasiewicz – ORGMASZ, przy współpracy z ekspertami z akademii i biznesu oraz z instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz. Sesja finansowana w ramach projektu „Strategia bezpieczeństwa technologii wodorowych dla Polski na lata 2022-2030” finansowanego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa” MEiN (NdS/545480/2022/2022).
Tematem warsztatów będzie rola wodoru w systemie energetycznym regionu pomorskiego. Dyskusji będą poddane następujące zagadnienia w świetle opracowanych scenariuszy i kierunków rozwoju gospodarki wodorowej na Pomorzu:
• rola wodoru w transformacji systemów produkcji energii elektrycznej i cieplnej w przygotowanych scenariuszach;
• magazynowanie wodoru w kawernach solnych;
• możliwości produkcji i wykorzystania wodoru w lokalnych systemach energetycznych;
• wykorzystanie wodoru jako magazynu energii;
• wodór jako alternatywa wobec gazu w energetyce cieplnej.
Warsztaty dotyczące roli jednostek samorządu terytorialnego w rozwoju gospodarki wodorowej stanowią istotny etap projektu, mający na celu przedyskutowanie wyników oraz efektów prac, które zostały podjęte w ramach analizy rozwoju gospodarki wodorowej na terenie Pomorza.
Podczas warsztatów zostaną podjęte następujące tematy:
• możliwości aktywnego włączania się instytucji JST w poszczególne nurty działań związanych z rozwojem gospodarki wodorowej;
• metody animowania współpracy między przedsiębiorcami, podmiotami B+R i władzami samorządowymi;
• metody zapewnienia akceptacji społecznej i włączania mieszkańców samorządów w rozwój gospodarki wodorowej;
• działania informacyjno-edukacyjne i dialog ze społeczeństwem.